Ohlédnutí za Mezinárodním hrnkovým sympóziem 2001  
 
Galerie rytin v Jihlavě bude zřejmě jediná svého druhu v Česku
Marie Kohoutová - Zprávy, kultura - vydání 34/2004

V Jihlavě vznikne v nejbližších dnech specializovaná Galerie rytin, která bude zřejmě jedinou svého druhu v Česku. Expozici budou tvořit mědirytiny, ocelorytiny, ukázky rytin na zbraních či tisky grafických listů z rytin. Návštěvníci také budou moci denně vidět, jak mědirytina vzniká, řekl majitel galerie Martin Střechovský.


 
 

Mědiryt jako klasická grafická reprodukční technika se používá přibližně od poloviny 15. století. Původně sloužil k rozmnožování listin a obrazů. Vynálezem knihtisku se ocitl v ústraní. "U nás se mědirytectví věnují jen jednotlivci ve spojení s tvorbou známek nebo bankovek, nevíme však o nikom, kdo by se věnoval volné tvorbě," uvedl Střechovský.

Obrázek se převede do systému čar a přenese na vyleštěný měděný plech, do něhož jej pak mědirytec vyryje ocelovým rydlem. Zatím není nic, co by ruku rytce nahradilo, podotkl Střechovský. To je podle něj obrovský handicap. "Když ujede ruka, můžete to po stovkách hodin práce vyhodit," dodal.

Plech se pak začistí, vyleští a potře speciální barvou. Barva se setře a zůstane jen v drážkách. Na plech se přiloží bavlněný papír a pod lisem se obrázek vytiskne. Vyrytá deska zvládne 50 až 100 reprodukcí, pak je nepoužitelná. Výroba je velmi pracná. "Když jsme hodně pilní, uděláme čtyři obrázky do roka," řekl Střechovský, který tvoří společně se svou ženou Iris.

Manželé jsou členy Svazu rytců Severní Ameriky, se kterými komunikují a vzájemně si vyměňují zkušenosti. "V Americe jsou technicky dál, pracují například s pneumatickými rydly, ale i tam je jen minimum lidí, kteří umí řemeslo z volné ruky," tvrdí Střechovský. Iris vystudovala Střední uměleckoprůmyslovou školu v Turnově, Martin je samouk. K práci s kovem přičichl u uměleckého kováře z Vysočiny Alfréda Habermanna.

Střechovský je přesvědčen, že galerie rytin v Jihlavě je v Česku jedinečná. Vedou ho k tomu výsledky vlastního průzkumu. Před časem totiž navštívil většinu českých galerií ve všech větších městech. "Obhlédl jsem vystavená díla, ale mědirytinu jako volnou tvorbu jsem nikde nenašel," řekl Střechovský.

Galerie rytin se návštěvníkům otevře v těsném sousedství jihlavské brány v ulici Matky Boží 25. listopadu v 17:00.

 

 
   

Copyright © 2001-2003 Polyconsult, s.r.o., Všechna práva vyhrazena.