Ohlédnutí za Mezinárodním hrnkovým sympóziem 2001  
 
Olomoucký výtvarník Herynek pronikl s prsteny do prestižní knihy
Marie Kohoutová - Zprávy, kultura - vydání 34/2004

V prestižní publikaci 1000 Rings, kterou letos vydalo americké nakladatelství Lark Books, má své zastoupení také Olomouc. Mezi nejlepšími prsteny z celého světa jsou zastoupena i tři díla olomouckého výtvarníka Pavla Herynka. Umělec navíc dostal nabídku zařadit své šperky i do další prestižní publikace téhož nakladatelství v příštím roce, kdy bude věnováno brožím.


 
 

Herynek řekl, že do USA zaslal tři své prsteny a jeho úspěšnost byla stoprocentní. "Vybrali si všechny tři, a to mne překvapilo. Takovou úspěšnost jsem nečekal. Možná, že to bylo mým výběrem. Poslal jsem tři zcela odlišné prsteny," uvedl výtvarník.

Jeden z prstenů pochází z roku 2001 a je vyroben z korku a bílého kovu. "Korek je velmi příjemný materiál. I když je objemný, je překvapivě lehký. Působí navíc velice teple," odůvodnil výběr materiálu autor.

Druhý prsten vznikl také před třemi lety a původně patřil do série erotických šperků. Je vytvořen ze starého uzávěru láhve a ocelového kroužku. "Uzávěr je přeložen, takže tvoří mušličku, vyloženou jemnou červenou plstí," popsal dílko Herynek. Třetí prsten je nejnovější, vznikl teprve vloni. "Je poctou mé mamince, která milovala květiny. Udělal jsem ho při vzpomínání na ni z červené a bílé umělé hmoty ve tvaru velkého květu. Prsten je velice výrazný, asi by nejspíš slušel nějaké exotické ženě. Jasná barevnost a organické křivky jeho tvarů jsou efektní. Alespoň si to myslím," doplnil autor.

Možnost publikovat svoji práci spolu s významnými světovými výtvarníky pro něj znamená radost a povzbuzení, ale i rozvíjení dalších kontaktů. "Jsem vyzván i k účasti ve třetí knize této šperkařské řady, která pod názvem 500 Bracelets bude přinášet čtenářům ukázky rozličných náramků. A už na jaře by se měla tisknout kniha 500 Brooches, kde mají reprodukovat mé dvě brože," pochlubil se autor.

Na základě publikace prstenů navíc vznikla stejnojmenná putovní výstava, jež se v polovině listopadu vydala po USA.

Šperk Herynek považuje za miniaturní umělecké dílo, které má šanci oslovit více lidí než mnoho obrazů či sochařských děl. "Díla volného umění mají často smutný osud - zůstávají po dlouhou dobu nepřístupná v depozitářích sbírek muzeí a galerií. Se šperkem je to jiné. Vynášejí ho velmi často nositelky mezi lidi a nabízejí ho k vnímání druhým ve všední den i o svátku při různých příležitostech a na různých místech. V tom vidím jen jednu z mnohých, ale velmi podstatnou kvalitu tohoto drobného artefaktu," soudí umělec.

Jednašedesátiletý Pavel Herynek žije v Olomouci, působí na Univerzitě Palackého. Kromě šperků je autorem i mnoha kreseb či objektů. Letos mu Muzeum umění v Olomouci připravilo retrospektivní výstavu, na níž představilo přes 200 děl z posledních 30 let autorovy tvorby.

 

 
   

Copyright © 2001-2003 Polyconsult, s.r.o., Všechna práva vyhrazena.