Ohlédnutí za Mezinárodním hrnkovým sympóziem 2001  
Avanti, nová kolekce Sklárny Heřmanova Huť
 
Sklářská huť Beránek prodá 40 pct výrobků díky turistům v Praze
Marie Kohoutová - Zprávy, průmysl - vydání 34/2004

Sklářská huť Beránek ve Škrdlovicích na Žďársku prodá 40 procent výrobků díky turistům v Praze. Od povodní před dvěma lety se zájem oživuje, řekl ředitel Vlastimil Beránek. Výrobce hutního ručně tvarovaného skla sice kvůli čínské konkurenci přišel o produkci skleněných květin, ale zachoval si pozici v tradiční výrobě talířů, váz nebo unikátních kusů podle návrhů několika desítek českých výtvarníků.


 
 

Podnik dříve vyráběl i 40.000 květin ročně, velkou část vyvážel do jihovýchodní Asie. "Bylo to výhodné pro výrobu a byl to zajímavý obchod," podotkl Beránek. Skláři v huti bez forem zpracovávají i sedm kilogramů těžké kusy skla. Lehké květy pro ně byly ideální ke konci směny, navíc se na ně dalo zpracovat méně kvalitní sklo. Pak je ale za desetinu začali vyrábět Číňané. Podle Beránka se konkurence specializuje i na skleněná těžítka. "Ale my jsme jich nikdy nedělali moc," podotkl.

Huť s téměř sedmdesátiletou tradicí zaměstnává 65 sklářů. Letos očekává tržby kolem 20 milionů korun, podobně jako loni. Kromě pražských obchodníků má zákazníky ve dvou desítkách zemí v Evropě, Asii i Americe. V minulých letech vývoz utrpěl kvůli neklidné mezinárodní situaci, nyní se podle Beránka začaly trhy vyrovnávat.

Huť má v sortimentu 1200 výrobků. "V posledních letech děláme spíš unikátní kusy," dodal Beránek. K tradičním modrozeleným odstínům přibývají výrazné barvy od červené až po jasně žlutou. S podnikem spolupracuje 40 českých výtvarníků. "Jsme jedna z mála skláren, která má na každý kus autorskou smlouvu," uvedl ředitel. Na přání zákazníků se někdy autoři podepisují přímo do skla.

 

 
   

Copyright © 2001-2003 Polyconsult, s.r.o., Všechna práva vyhrazena.