Ohlédnutí za Mezinárodním hrnkovým sympóziem 2001  
 
Crystalex se nebrání pronájmu či prodeji části závodu Karolinka
Marie Kohoutová - Zprávy, průmysl - vydání 34/2004

Crystalex Nový Bor se nebrání případným jednáním o pronájmu či prodeji nepotřebné kapacity v závodě Karolinka na Vsetínsku. Pokud by se podařilo najít zájemce o prostory, zmírnily by se dopady masového propouštění. Závodní výbor odborové organizace vyzval regionální a státní orgány a zástupce parlamentu ke spolupráci na řešení složité situace. Řekla to místopředsedkyně firemních odborů Helena Langrová.


 
 

Crystalex před několika dny oznámil utlumení ruční výroby skla od dubna příštího roku a propuštění asi 310 z více než pěti stovek zaměstnanců. S fungováním zbylé části provozu se ovšem počítá jen do konce roku 2006.

Majitel Crystalexu následně na setkání s odboráři řekl, že se neuzavírá před jednáním o pronájmu kapacit, které nebude od dubna potřebovat. Vyloučená nejsou ani jednání o případné koupi části závodu, popřípadě závodu celého, avšak s časovým a věcným rozložením podle potřeb majitele. Ochotu k jednání deklaroval majitel Crystalexu vůči odborům též písemně, dodala.

Míra nezaměstnanosti v regionu se v říjnu pohybovala kolem 14 procent, což bylo pět procent nad krajským průměrem. V závodu v Karolince nyní pracuje kolem 550 zaměstnanců, což ho řadí mezi největší místní zaměstnavatele.

"Závodní výbor odborové organizace se tímto obrací nejen na regionální orgány samosprávy, ale i na příslušné státní orgány, zejména ministerstvo průmyslu a obchodu, ministerstvo práce a sociálních věcí, a také na poslance a senátora z regionu, aby byli aktivně nápomocni," uvedla.

Crystalex je dominantním tuzemským výrobcem skla pro domácnosti. V posledních letech se ale musí vyrovnávat s levnou produkcí z Polska či Asie. Kvůli problémům s odbytem již prodal sklárny v Květné, zastavil výrobu v Chlumu u Třeboně a výpověď dostala i část pracovníků v Novém Boru.

 

 
   

Copyright © 2001-2003 Polyconsult, s.r.o., Všechna práva vyhrazena.